علی محمد‌ حسین‌ زاده جمعه 19 اردیبهشت 1393 07:00 قبل از ظهر نظرات ()

ویژوال فاکس پرو یک سیستم شئ گرا مدیریت پایگاه داده رابطه ای میباشد که به برنامه نویس امکان توسعه نرم افزارهای پایگاه اطلاعاتی را میدهد. بسته نصب ویژوال فاکس پرو حاوی ابزارها، راهنمای جامع و نمونه کدهای بسیاری است که به برنامه نویس در توسعه سریع یک نرم افزار کمک میکند. در این مقاله به مطالب مختلف پیرامون نصب ویژوال فاکس پرو ویرایش 9 حرفه ای آن می پردازیم.

فهرست مطالب

 • پیش نیازها
 • نصب
 • نصب در کنار سایر ویرایش ها
 • نصب برنامه های جانبی
 • حذف

پیش نیازهای نصب ویژوال فاکس پرو 9

جهت نصب ویژوال فاکس پرو 9 به سیستمی با حداقل مشخصات زیر نیاز دارید:

پردازنده: Pentium Class

حافظه: حداقل 64 MB اما بیشتر از 128 MB پیشنهاد میشود

فضای مورد نیاز: حداکثر 155 MB

گرافیک: حداقل وضوح (resolution800 x 600 و 256 رنگ

سیستم عامل: ویندوز 2000 سرویس پک 3 به بعد و ویندوز XP به بعد

نصب

جهت نصب شما باید به عنوان مدیر سیستم وارد شده باشید و همچنین توجه داشته باشید که ویژوال فاکس پرو بر روی یک درایو محلی قابل نصب است و نمیتوان از یک mapped drive استفاده کرد. جهت نصب:

1-  اگر دیسک نصب ویژوال فاکس پرو را دارید آن را در درایو قرار دهید و صفحه آغازین نصب باز خواهد شد اما اگر پوشه نصب را دارید فایل vfpstart.hta را اجرا کنید. در صفحه آغازین روی لینک Install Visual FoxPro کلیک کنید تا برنامه نصب اجرا شود.

2- در صفحه باز شده اگر لینک Visual FoxPro فعال نباشد به این معنی است که برای نصب شما به یک سری برنامه های پیش نیاز، نیازمند هستید. بنابراین با کلیک بر روی Prerequisites به صفحه نصب پیش نیاز ها وارد می شوید.

3- لیست برنامه های مورد نیاز نمایش داده میشوند و شما با کلیک روی Update Now/Install Now آنها را نصب و یا بروز رسانی کنید.

4- پس از نصب پیش نیاز ها به صفحه آغازین باز خواهید گشت. با کلیک روی Visual FoxPro به صفحه Start Page وارد میشوید. در این صفحه موافقت خود با قرارداد را با انتخاب گزینه I accept the agreement اعلام کنید، کلید محصول را وارد کرده و با انتخاب Continue نصب را ادامه دهید.

5- در صفحه بعد شما میتوانید مسیر پیش فرض نصب و امکانات موجود را انتخاب کنید. پیشنهاد ما انتخاب تمام امکانات هست و پس از آن Install Now را انتخاب کنید.

6- پس از اتمام نصب با انتخاب Done کار نصب ویژوال فاکس پرو به اتمام میرسد.

نصب در کنار سایر ویرایش ها

اگر شما قبلا یکی از ویرایش های پایینتر ویژوال فاکس پرو را روی سیستم خود نصب کرده اید، میتوانید این نسخه را هم روی همان سیستم نصب کنید با این شرط که پوشه و یا بهتر از آن درایو نصب هر دو ویرایش یکی نباشد و هر نسخه را در یک درایو نصب کنید. پیشنهاد ما البته داشتن فقط یک ویرایش روی یک سیستم در لحظه است.

نکته مهم در اینجاست که اگر شما ویرایش 9 را روی سیستمی که یکی از ویرایش های 8 یا 7 ویژوال فاکس پرو روی آن نصب است را نصب کنید، یک سری از کلیدهای رجیستری که مشترک هست دوباره مقدار دهی میشوند و همینطور اگر ویرایش 9 را پاک کنید، این کلیدها پاک خواهند شد. بنابراین بایستی پس از حذف ویژوال فاکس پرو 9، سایر ویرایش هایی که روی سیستم موجود هستند را دوباره نصب کنید.

جهت دوباره نصب:

1- از منوی Start به Control Panel بروید.

2- گزینه Add or Remove Programs را انتخاب کنید.

3- ویژوال فاکس پرو 7/8 را انتخاب و گزینه Change/Remove را انتخاب کنید.

4- روی Visual FoxPro کلیک و گزینه Repair/Reinstall را در صفحه جدید انتخاب کنید.

نصب برنامه های جانبی

اگر دقت کرده باشید در اولین صفحه، نام یک سری برنامه دیگر هم مشاهده کرده اید که میتوانید آنها را نصب کنید، این برنامه ها عبارتند از InstallShield Express 5.0 for Microsoft Visual FoxPro ، Microsoft SOAP Toolkit 3.0 Samples و MSDE.

InstallShield Express 5.0 for Microsoft Visual FoxPro

این برنامه که نسخه محدود مخصوص ویژوال فاکس پرو است به برنامه نویس این امکان را میدهد که یک بسته نصب و یا Setup از برنامه خود تهیه کند. در حالت عادی پس از اینکه برنامه نویس یک برنامه در ویژوال فاکس پرو نوشت و آن را به فایل اجرایی تبدیل کرد، برای نصب آن روی سایر سیستم ها که ویژوال فاکس پرو روی آنها نصب نیست، به یک سری فایل زمان اجرا و ... در آدرس های مختلف نیاز دارد تا بتواند برنامه را اجرا کند که این مهم توسط این برنامه قابل انجام است.

توجه کنید که تنها این برنامه نیست که این قابلیت را دارد و حتی خود شما در سایر برنامه ها میتوانید یک بسته نصب برای نرم افزار خود بسازید به شرط اینکه بدانید به چه فایل هایی، در چه شرایطی و در چه آدرسی نیاز دارید.

جهت نصب این برنامه در صفحه آغازین گزینه Install InstallShield Express را انتخاب کنید، برنامه نصب آن اجرا میشود و با پیروی از دستورات برنامه را نصب کنید. برای ساخت یک بسته نصب مخصوص برنامه های اجرایی ویژوال فاکس پرو 9 به ماژول های ادغامی (merge modules) زیر نیاز دارید:

 • Visual FoxPro 9.0 Runtime Libraries
 • VC 7.1 Runtime
 • GDI Plus
 • MSXML 4.0
 • MSXML 3.0 (for use only with CURSORTOXML functions)
 • Visual FoxPro 9.0 Reporting Applications

راهنمای کار با این برنامه در آینده توضیح داده خواهد شد.

Microsoft SOAP Toolkit 3.0 Samples

مجموعه ابزار SOAP برای استفاده از وب سرویس ها در برنامه و همچنین توسعه وب سرویس توسط ویژوال فاکس پرو استفاده میشوند. به هنگام نصب پیش نیاز های ویژوال فاکس پرو این مجموعه نصب میشود اما مثال های آن توسط این لینک قابل نصب هستند. جهت نصب روی Install SOAP Toolkit 3.0 Samples کلیک کنید و سایر مراحل را طبق دستورات داده شد دنبال کنید تا مثال ها نصب شوند.

حذف

پس از نصب میانبری جهت حذف برنامه ساخته نخواهد شد و باید این کار را دستی انجام دهید به صورت زیر:

1- از منوی Start به Control Panel بروید.

2- گزینه Add or Remove Programs را انتخاب کنید.

3- ویژوال فاکس پرو 9 را انتخاب و گزینه Change/Remove را انتخاب کنید.

4- روی Visual FoxPro کلیک و گزینه Uninstall Microsoft Visual FoxPro را در صفحه جدید انتخاب کنید.


نویسنده: علی محمدحسین زاده

منابع:

فایل راهنمای ویژوال فاکس پرو 9.0

فایل Readme پوشه نصب ویژوال فاکس پرو 9.0