علی محمد‌ حسین‌ زاده چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 06:24 بعد از ظهر نظرات ()

خیلی وقت هست که دنبال فرصتی میگشتم تا به قول معروف یک شفاف سازی در زمینه نرم افزارهای آموزشی ویژوال فاکس پرو انجام بدم که به امروز رسید.

در کل من تا بحال 3 بسته آموزشی ویژوال فاکس پرو در بازار دیدم و خریدم البته بگم از چند سال پیش تا همین نمایشگاه رسانه های دیجیتال در تهران حال اگر نرم افزارهای دیگری هست که دوستان دیده اند به من اطلاع بدهند تا در این مقاله ذکر شود. در ابتدا چند سطری را به عنوان نقد این صنعت تقریبا نوپا در ایران که حاصل اندک تجربه من هست بیان کرده و در ادامه به بررسی و تحلیل نرم افزارها خواهم پرداخت.

متاسفانه بعضی شرکت ها تنها برای بالا بردن تعداد عناوین آموزشی خودشون و کسب اعتبار بیشتر در این باره دست به کارهای نادرستی میزنند: یکی از این اعمال سپردن تهیه یک مجموعه بدست افراد ناآشنا با آن برنامه است. ممکن است فردی را بیابند که مقدار کمی با نرم افزاری آشناست و جهت تسریع کار و سایر مسائل که در راس آن مسائل مالی به چشم میخورد، بدون هیچ تحقیقی کار و مسئولیت دشوار آموزش که در آن بایستی صداقت و درستی و دقت در ارائه مطلب کامل رعایت شود را رو به وی میسپارند.

در حالی که برای تهیه این نوع نرم افزارها در مرحله اول آشنایی کامل مدرس با آن نرم افزارجهت بیان هر چه بهتر  و در مرحله دوم تدوین سرفصل کامل و تعیین سطح شده است تا در کنار هم بتواند کاربر را به هدف نهایی که همان آموزش است برساند.

کاشکی استانداردی برای نرم افزارهای آموزشی تدوین میشد تا شاهد اینگونه اعمال نباشیم. تقریبا در اکثر موارد بدون کوچکترین تحقیقی و یا تهیه سرفصل های حداقلی کار انجام میشود و بعنوان آموزش جامع به مشتری تحویل داده میشود و مشتری بی اطلاع از همه جا که اکثرا افراد بسیار تازه کار جذب این محصولات میشوند. چه بسا از اطلاعات ناقصی که در این سری مجموعه ها تهیه میشود بسیاری از کاربران از آن نرم افزار حتی برداشت دیگری کرده و نیاز خود را در آن نبینند در صورتیکه اگر صحیح آموزش میدیدند میتوانستند به بهترین نحو استفاده کنند.

مشکل دیگر که به چشم میخورد این است که تمام نرم افزارها به یک چشم دیده میشوند یعنی برای تهیه کافی است شما یک نرم افزار کپچر داشته باشید تا نماهایی از نرم افزار را ضبط با کمی توضیحات و یا چندین دقیقه صفحه ثابت به توضیحات خسته کننده گوینده را به بیننده تحمیل کنید و در آخر هم یک تم فلش کافی است تا همه اینها را سرهم کند. در صورتی که آموزش بسیاری از برنامه ها به این روال پاسخگو نخواهد بود و نیازمند ابزارهای دیگری نیز هست.

بعنوان مثال در برنامه نویسی علاوه به آشنایی با محیط برنامه نویسی به صورت بصری، کد نویسی حرف اول را میزند. به نظر من بایستی برای این قسمت حداقل راهنمای چند ساختار و دستور به فارسی و چندین نمونه کد به همراه آموزش بصری تهیه شود تا کاربر حداقل آشنایی با این مباحث پیدا کند در غیر اینصورت اصلا چیزی نیاموخته است.

امیدوارم که در آینده شاهد پیشرفت محسوس و فنی در این صنعت باشیم.

حال به توضیح مجموعه های آموزشی ویژوال فاکس پرو میپردازم (عناوین دقیقا از روی بسته ها نوشته میشوند اگر اشتباه املایی وجود دارد به نویسنده مقاله خرده نگیرید) :

عنوان : آموزش Learning Visual FoxPro 9.0

تهیه کننده : مشاورین انفورماتیک ندای نوین

محتویات : 3 سی دی

قیمت : 5500 تومان

توضیحات: این مجموعه یکی از ساده ترین محصولات آموزشی از لحاظ بصری هست که تاکنون دیده ام. فایل های تصویری بصورت avi ذخیره شده که در برخی ویندوز ها ممکن است کدک آن موجود نباشد. در این مجموعه شما تنها باید به تماشا بنشینید و صدای گوینده را بشنوید.

مطالب این مجموعه کلاً با کدنویسی کاری ندارد و شعارش این است "شما میتوانید توسط این مجموعه آموزشی بدون حتی نوشتن یک خط کدنویسی یک برنامه کاربردی بانک اطلاعاتی کامل را آماده کنید" حال آنکه برای نوشتن یک برنامه کامل در ویژوال فاکس پرو حداقل به یک برنامه اصلی و حداقل دو خط برنامه نیاز است تا برنامه کار کند. حال باید از تهیه کننده پرسید که چنین ادعایی چگونه ممکن است. بطور خلاصه شما فقط آشنایی مختصری با فرم ها، جداول، گزارش ها و پرس و جوها پیدا میکند و در انتها سرگردان می مانید که چگونه برنامه را تحویل مشتری بدهم؟ آیا باید یک نسخه از ویژوال فاکس پرو را برایش نصب کنم؟...

عنوان : آموزش جامع Visual Foxpro 9.0

تهیه کننده : لوح آموزش

محتویات : 2 سی دی آموزشی و یک سی دی ویژوال فاکس پرو

قیمت : 6500 تومان

توضیحات : این مجموعه از لحاظ گرافیکی مناسبتر کار شده است و مشکل اجرای فایلهای تصویری را ندارد. از لحاظ محتوا میتوان گفت کپی برداری شده از محصول قبلی است و سرفصل ها بجز در چند مورد دقیقا یکی هستند اما گوینده و محیط تفاوت دارد. در کل این مجموعه هم حرفی برای گفتن ندارد.

عنوان : آموزش Visual FoxPro 8.0

تهیه کننده : انیاک

محتویات : 1 سی دی

قیمت : 3500 تومان

توضیحات: این نرم افزار تفاوتهای زیادی با دو مجموعه قبلی دارد. بارزترین آنها قابلیت مشاهده و کار با آن تحت وب است یعنی شما میتوانید به صورت اینترنتی تمام محتوا را مشاهده کنید. علاوه بر این سی در آن را هم میتوانید سفارش دهید. تفاوت دیگر تعاملی بودن آن است. اگر شما محصولات دیگر انیاک را دیده باشید در آن کاربر درگیر نرم افزار میشود و حتی گاهی با تایپ دستورات به روند آن کمک میکند گرچه این تعامل کاملا کنترل شده است و فقط شبیه سازی از محیط برنامه است باز هم قابل تقدیر است. با این نحوه کاربر بیشتر احساس راحتی و آشنایی بیشتری با نرم افزار میکند. از نظر محتوا نیز این مجموعه علاوه بر توضیحات و تصاویر گویا تعداد قابل توجهی از دستورات برنامه نویسی را نیز پوشش داده است. علاوه بر آن در انتهای هر فصل یک آزمون تعبیه شده است و در نهایت نیز سورس مثالها در سی دی موجود است. اگر چه این برنامه نیز نقایصی دارد اما در مجموع از سایر محصولات موجود باارزشتر است و توصیه ما به شما خرید همین مجموعه است.

گرچه کاستی های فراوانی دارد اما نوآوری ها و سرفصل مطالب تا حدودی آنها را پوشش میدهد.در انتها باید ذکر کنم که این مقاله به هیچ وجه تبلیغاتی نیست و تنها جهت روشن شدن پرسش گران این موضوع نوشته شده است.


منبع : بخش مقالات وب سایت برنامه های بی نیاز
تاریخ نگارش مقاله : 1388/10/03