علی محمد‌ حسین‌ زاده یکشنبه 1 تیر 1393 01:16 بعد از ظهر نظرات ()

پس از نصب ویژوال فاکس پرو اگر شما جزو کسانی باشید که در فاکس پرو تحت داس برنامه هایی نوشته باشید، اولین دغدغه شما بعد از نصب ویژوال فاکس پرو این است که آیا برنامه های تحت داس در ویندوز کار میکنند یا نه؟

پاسخ شما بله است. 

البته اکثر ما برنامه نویسان فارسی زبان، از امکانات ساخت فرم، گزارش و برچسب ها (بله، تعجب نکنید در فاکس پرو تحت داس این امکانات مهیا بوده است.) استفاده نمی کردیم و این نحوه برنامه نویسی ممکن است ما را کلا از تبدیل برنامه ها به ویندوز منصرف کند چون در این روش همه فرم ها و گزارش ها کدنویسی می شد در حالی که می توانست به راحتی چند کلیک یک فرم یا گزارش ساخت که قابل تبدیل به ویندوز هم باشد.

اما اگر شما فرم ها و گزارش هاتون رو در داس با ویزارد های مخصوص آنها ساختید، میتوانید خیلی راحت تمام آن ها را به ویژوال تبدیل کنید. برای این کار کافیست که یکی از این نوع فایل ها (پروژه، فرم، گزارش و برچسب) را انتخاب کنید و یا کلا فایل پروژه رو انتخاب و باز کنید که در این صورت پنجره Visual FoxPro Convertor باز میشود. در ادامه به توضیح گزینه های موجود در این فرم میپردازیم :

Visual FoxPro Convertor

Convert both Macintosh and Windows form records

این گزینه برای فایل های پروژه و فرم فاکس پرو 2.6 عمل میکند تنها در صورتی که در فرم یا پروژه از کنترل ها یا اطلاعات خاص همان سیستم عامل استفاده شده باشد، مثلا آدرس دهی ها یا استفاده از فونت خاصی. با انتخاب این گزینه دو پوشه برای دو سیستم عامل ساخته میشود، همچنین در نسخه مکینتاش به نام فایل ها پسوند "_MAC" اضافه میشود.

Retain Visual FoxPro 3.0 default property values

تنها در صورت تبدیل از ویژوال فاکس پرو 3.0 عمل میکند. با انتخاب این گزینه تنظیمات فرم ها همانند ویژوال فاکس پرو 3.0 باقی می مانند. توجه کنید که در بعضی موارد مثل رنگ ها یا فونت ها تنظیمات ویژوال فاکس پرو 3.0 با ویندوز 98 تفاوت دارد.

Backup files

پوشه ای رو که فایل های پشتیبان در آن ذخیره میشود را مشخص میکند.

Create log file

تنها در تبدیل از فاکس پرو 2.6 نمایش داده میشود و یک فایل متنی از تغییراتی که ایجاد شده است را میسازد در صورتی که انتخاب شود.

Functional & Visual conversion

در توضیح این 2 گزینه تجربه خودم رو از کار با اونها بیان میکنیم. این دو گزینه تنها در تبدیل از فاکس پرو 2.6 نمایش داده میشوند و انتخاب آنها روی خروجی فرم ها (screen) تاثیر دارد، اگر حالت Visual انتخاب شود فقط یک فرم تحویل کاربر میشود و تمام کد ها که فقط با توضیحات مشخص شده اند که مربوط به کدام شئ هستند در فایلی که کاربر مشخص میکند ذخیره میشود. اما درصورت انتخاب Functional یک فرم کامل که در محیط ویژوال فاکس پرو کار میکند همراه کدها تحویل برنامه نویس میشود اما کدهای اصلی هر شئ در یک فایل به همان اسم فرم ذخیره میشود.

Continue

کار تبدیل را انجام میدهد.


نگارنده: علی محمدحسین زاده
منبع:
راهنمای نرم افزار ویژوال فاکس پرو 9.0