علی محمد‌ حسین‌ زاده یکشنبه 15 تیر 1393 05:06 بعد از ظهر نظرات ()

شاید هنوز کسانی باشند که نیاز داشته باشند فاکس پرو تحت داس رو اجرا کنند و یا حتی کسانی به جهت کنجکاوی، اما به هر دلیلی که هست اطلاع داشته باشید که حتی روی یک ماشین 64 بیت هم میتوانید فاکس پرو رو نصب و اجرا کنید ولی به ابزاری احتیاج دارید.

اگر شما هنوز روی ویندوز XP کار میکنید برای نصب و اجرا فاکس پرو تحت داس نباید مشکلی داشته باشید اما اگر از ویرایش بالاتر ویندوز و یا ماشین 64 بیتی استفاده میکنید باید در نظر داشته باشید که برای اجرای برنامه های تحت داس به یک شبیه ساز احتیاج دارید.

بهترین شبیه ساز برنامه DOSBox هست که از اینجا میتوانید دانلود کنید. این برنامه یک شبیه ساز سیستم عامل داس هست که ما میتوانیم از اون برای هدف خودمون استفاده کنیم. قبل از کار با این برنامه پیشنهاد میشه راهنمای برنامه رو از اینجا مطالعه کنید.

شما برای نصب فاکس پرو میتوانید در قسمت فایل های بلاگ، ویرایش مورد نظر خودتون رو دانلود کنید. ما در این مقاله از فاکس پرو 2.6 استفاده میکنیم. در این برنامه برای اینکه بتوانید به پوشه ای دسترسی داشته باشید باید آن را mount کنید، برای نصب ما در آدرس c:\foxpro\ فایل های نصب فاکس پرو رو کپی میکنیم حال برای استفاده آن در DOSBox باید دستور زیر را اجرا کنیم:

Mount c c:\foxpro\

با اجرای این دستور پوشه ای را که معرفی کرده اید از این به بعد میتوانید با حرف تعریف شده که در اینجا c هست به آن دسترسی پیدا کنید:

C:

DOSBox

حال برای نصب فاکس پرو دستور زیر را اجرا میکنیم:

C:\install.exe


تمام مراحل نصب را میتوانید در آلبوم نصب فاکس پرو مشاهده و دنبال کنید. به صورت پیش فرض فاکس پرو در پوشه FPD26 نصب میشود و شما با اجرای fox.exe میتوانید فاکس پرو را اجرا کنید.


نگارنده: علی محمدحسین زاده
منبع:
راهنمای فاکس پرو 
وب سایت داس باکس